zikir.de
zikir.de

Peygamberlerin sıfatları

1.

Sıdk

Doğruluk demektir. Peygamberler doğru ve dürüst insanlarıdır. Kesin olarak yalan söylemez, hile ve haksızlık yapmazlar. Din adına ne söylemişlerse hepsi Allah'tandır ve hepsi de doğrudur. "Oldu" dedikleri şey olmuş, "Olacak" dedikleri ise olacaktır.

Peygamberler, sadece peygamber olduktan sonra değil, peygamber olmadan önce de yalan söylememişler ve kimseyi aldatmamışlardır.

2.

Emanet

Güvenilir olmaktır. Peygamberler her yönden güvenilir insanlardır. Aldıkları görevleri gereği gibi yapmış, kendilerine emaner edileni istenildiği gibi korumuş, hıyanette bulunmamışlardır.

3.

Tebliğ

Duyurmak demektir. Peygamberler Allah tarafından kendilerine vahyedilmiş olan her şeyi eksiksiz olarak insanlara duyurmuşlardır. Esasen bu, onların peygamberlik görevidir.

4.

Fetanet

Akıllı ve zeki olmaktır. Peygamberler en akıllı ve anlayışlı insanlardır. Çünkü, akıllı olmasalar görevlerini yapamazlar.

5.

İsmet

Günahtan korunmuş olmak demektir. Peygamberler örnek oldukları için Allah onları günah işlemekten korumuştur. Bu sıfat, Peygamberlerden başkasında bulunmkaz, yani peygamberlerden başkası masum değildir.

Druckversion | Sitemap
© zikir.de bağlantılarını yayınladığı sitelerdeki içerikten sorumlu değildir. Bağlantıları yayınlanan sitelerdeki içeriğin sorumluluğu, söz konusu sitelerin yöneticilerine aittir.