zikir.de
zikir.de

Namaz niçin kılınır?

Namazı, kulluk görevimizi yerine getirmek, Allah’ı sıkça anmak için kılarız.

 

Namazlarda kalbimizi Allah’a açar, ona dua eder, ona sığınırız. Dileklerimizi ve halimizi ona arz ederiz.

 

Namaz kılmakla, aynı zamanda Allah’a şükür borcumuzu da yerine getirmiş oluruz.

 

Namaz kılan bir kişi, Allah’a yakınlaştığı için kötülüklerden uzaklaşır. Bedenini ve ruhunu temiz tutar. Günahlardan arınır.

 

Namaz insanı kötülüklerden uzak tutar, çünkü günde 5 defa Allah’ın huzurunda namaza duran bir insan bir kötülük yapacağı zaman, Allah’ı daha çabuk hatırlar ve Allah’ın kötülük yapanları sevmediğini düşünerek yapacağı kötülükten vazgeçer.

 

Günde beş vakit namaz kılan bir insan, daima Allah’ı hatırlar ve kendisini her an O’nun huzurunda hisseder. Bu ise, o insanın aklında kötü düşüncelerin barınmasına fırsat vermez. Verse bile çıkarıp atmasına sebeb olur.

 

Namaz, mü’minin günlük hayatını da düzenler. Günde beş vakit, belirli vakitlerde Allah’ın huzurunda bulunma zarureti, insanı belli bir düzen ve disiplin içinde yaşamaya sevkeder.

 

İşlerini, namaz vakitlerinin hâsıl ettiği zaman dilimlerine göre tanzime mecbur eder. Böyle düzenli ve disiplinli bir şekilde yapılan çalışmalar ise, insanı hayatta huzurlu ve başarılı kılar.

Druckversion | Sitemap
© zikir.de bağlantılarını yayınladığı sitelerdeki içerikten sorumlu değildir. Bağlantıları yayınlanan sitelerdeki içeriğin sorumluluğu, söz konusu sitelerin yöneticilerine aittir.